ویتامین ها

ویتامین ها ترکیبات آلی دارای کربن هستند که به میزان کم در انواع میوه ها و مواد غذایی یافت می شوند این ترکیبات که برای بدن مفید و ضروری هستند دارای دو نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند . 13 نوع از انواع ویتامین ها در حال حاضر شناخته شده هستند.
در این مقاله می خواهیم به معرفی برخی از ویتامین ها بپردازیم :
1 – ویتامین ب 1 :
این ویتامین که با نام تیامین نیز شناخته شده است از انواع ویتامین محلول در آب است که کمبود آن باعث بیماری بری بری میگردد این ویتامین در منابعی مثل تخمه آفتابگردان ، برنج قهوه ای ، انواع کلم ، مارچوبه ، جگر و تخم مرغ است .
2 -ویتامین ب 3 :
با نام نیاسین شناخته می شود و محلول در آب است کمبود این ویتامین باعث مشکلات روده می گردد، این ویتامین در مواد غذایی نظیر شیر ، تخم مرغ ، ماهی ، دانه ها ، آجیل و … موجود است .
ویتامین ب 7 :
با نام بیوتین شناخته شده است این ویتامین تقویت کننده پوست ، مو و ناخن می باشد، این ویتامین در مواد غذایی نظیر تخم مرغ ، بروکلی، اسفناج و پنیر یافت می شود .
ویتامین ب 12 :
شناخته شده با نام متیل كوبالام نی است، کمک کننده به سیستم عصبی بدن می باشد و کمبود آن باعث کم خونی است، گوشت، صدف ، ماهی، شیر، سویا و … مواد غذایی هستند که در آن ها این ویتامین یافت می شود .
ویتامین E :
نام شیمیایی آن توکوفرول است کمبود این ویتامین ممکن است باعث کم خونی نوزادان گردد. منابعی که این ویتامین در آنها یافت می شوند عبارتند از : بادام ، کیوی ،آجیل ، روغن های گیاهی و …
ویتامین سی :
اسید اسکوربیک نام دیگر این ویتامین است، کمبود این ویتامین باعث خون ریزی لثه میشود و در مواد غذایی نظیر سبزیجات و میوه جات هم یافت می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه