چرا انسولین ؟

انسولین در کل دو نقش بسیار مهم دارد که در ادامه به آن نقش ها می پردازیم :

اکثرا در بعضی مواقع همه ی سلول های بدن قادر به دریافت مستقیم مولکول های قند در جریان خون نیستند و برای ورود آن ها به درون سلول و استفاده به عنوان منبع انرژی نیاز به انسولین می باشد .

بعد از مصرف غذا معمولا به یکباره میزان زیادی قند وارد بدن می شود انسولین به بدن کمک می کند تا حدودا دو سوم قند دریافت شده به شکل گلیکوژن در کبد ذخیره شود در  مواقعی که بدن احساس گرسنگی دارد به تدریج وارد جریان خون شود .

به صورت کلی می توان بیان کرد که انسولینکلید ورود قند به داخل سلول ها می باشد . در صورت نبود آن قند خون به میزان زیادی افزایش پید ا می کند .

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا انسولین حتما باید به شکل تزریقی مصرف شود ؟

می توان اینگونه بیان کرد که هورمون انسولین دارای یک زنجیره ی پروتیینی است و در صورتی که از طریق دهانی مصرف شود توسط سیستم گوارشی هضم شده و گسسته می شود و موجب غیر فعال شدن آن می شود در صورتی که بدن قادر به تولید انسولین کافی نباشد این هورمون باید به صورت تزریقی وارد جریان خون شود .

لازم به ذکر است که قرص های کنترل قند خون دارای هیچ مقدار انسولین نیستند .

در انتها به تاریخچه انسولین می پردازیم :

تا بیش از تولید انسولین تزریقی افراد دارای تشخیص دیابت برای مدت زیادی زنده نمی ماندند

در واقع پزشکان قادر به انجام کاری برای آن ها نبودند در آن زمان تنها راه شاید پیشگیری از مرگ در اثر رعایت رژیم غذایی بسیار شدید با حداقل کربوهیدرات مصرفی بود این رژیم ها گاها انقدر شدید بود که موجب مرگ طرف مقابل می شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه