رازی

او که نام اصلی اش محمد بود در ری به دنیا آمد و شخصی بود که علاقه به علوم موسیقی ، کیمیا گری ، طب و … داشت او در کودکی موسیقی می نواخت و با بزرگ شدنش به علم کیمیا گری روی آورد .
او که در علم کیمیا گری مشغول بود و با انجام برخی از آزمایش هایی که انجام می داد یکی از چشمانش دچار مشکل شد و برای حل مشکل چشمش پزشک معالج او از وی مبلغ هنگفتی را درخواست کرد در پی پرداخت این مبلغ هنکفت بود که متوجه شد که علم کیمیا همان علم طب است پس بر آن شد که علم طب را بیاموزد.
برای آموزش و یادگیری هر چه بهتر علم طب به مدرسه پزشکی بغداد رفت تا در آن جا به تحصیل بپردازد با نبوغی که در این رشته از خود نشان داد ، باعث شد تا به عنوان یکی از پزشکان حاذق شناخته شود .
پس از مدتی که به شهر زادگاهش یعنی ری مراجعت کرد به ریاست بیمارستان ری نائل گردید و پایه گذار آموزش پزشکی به شیوه مدرن امروزی گردید .
این پزشک یکی از پزشکانی بوود که نسبت به فقرا و ضعفا مهربان و دل سوز بود و از آنان مبالغ بالا را دیافت نمی کرد هر چند که پزشکان آن دوره برای کسب مقام و منصب موافق و همراه حکما بودند اما رازی به هیچ طریقی این گونه نبوده و طرفدار مستضعفان می باشد همچنین او کتاب های زیاد را نیز تالیف کرده و دارای اکتشافات فراوانی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =

بستن
مقایسه