دماسنج

دماسنج وسیله ای است که دمای بدن انسان را می تواند اندازه گیری نماید دماسنج ها به دلیل آنکه در موارد مختلفی کاربرد دارند از جمله استفاده های تخصصی پزشکی و استفاده های خانگی انواع متفاوتی دارند.
در این مقاله می خواهیم شما را با انواع مختلف دماسنج پزشکی آشنا نماییم.
دماسنج های دیجیتال :
این نوع دماسنج دما را با استفاده از مدار الکتریکی که در دل خودش دارد اندازه گیری می کند و آن را بر روی صفحه نمایش کوچکی که دارد نمایش می دهد.
دماسنج های نوار پلاستیکی :
این نوع دماسنج ها که به آن ها دماسنج های کریستالی نیز می گویند با قرار گرفتن بر روی پیشانی شخص بیمار او را متوجه دمای بدن خود می کنند دقت این دماسنج ها بالا نمی باشد .
دماسنج مادون قرمز :
این نوع از دماسنج توسط یک منبع حرارتی می توانند دمای بدن را اندازه گیری کنند و آن را توسط یک مادون قرمز مشخص میکند این دما سنج ها  دمای بدن شخص بیمار را از طریق گوش و یا پیشانی می توانند اندازه گیری کنند ، این روش بدون درد بسیار سریع انجام می پذیرد و دمای بدن شما را مشخص می کند این دماسنج دقت بالای اندازه گیری دارد و دما های بین 35 تا 43 درجه را مشخص می کند.
دماسنج های جیوه ای :
این دما سنج ها دمای بین 35 درجه کمتر از صفر و 500 درجه بیشتر از صفر را نشان می دهند استفاده از این دما سنج معمولا توصیه نمی شود چون هم زمان زیادی طول می کشد تا دمای بدن را مشخص کنند و هم آنکه خواندن اعداد از روی این دما سنج کار دشواری می باشد. همچنین شما لازم است برای خواندن میزان دما با این دما سنج ها دوره آموزشی ای را بگذرانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

بستن
مقایسه