تولید دارو

تولید دارو که یکی از موارد مهم در درمان انواع بیماری است و اگر پزشکی یخواهد از دارو درمانی استفاده کند باید بتواند دارو هایی را که برای درمان نیاز است را به راحتی تجویز نماید و بیمار بتواند دارو را به راحتی تهیه نماید .
در سال های اولیه انقلاب کشور ما در صنعت دارو سازی پیشرفت زیادی نداشت و نمی توانت بسیاری از دارو ها تهیه نماید به همین دلیل ما نیازمند کشور های خارجی بودیم تا برخی از دارو ها را به کشور وارد نماییم .
اما پس از انقاب ما در این زمینه بسیار رشد و پیشرفت داشتیم و توانسیتم علاوه بر اینکه در زمینه دارو به خود کفایی برسیم و در حدود 95 درصد داروی مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنیم به صادر کننده این دارو به کشور های همسایه و برخی از کشور های اروپایی نیز تبدیل شدیم .
کارخانه هایی هم که قبل از انقلاب در ایران فعالیت می کردند اغلب ش عباتی از کارخانه های خارجی بودند و در حدود 90 درصد از دارو های مصرفی را از خارج از کشور وارد می کردند .
چیزی که امروزه باعث افتخار در صنعت دارو سازی ایران است این است حتی مواد اولیه تمامی این دارو نیز در داخل کشور تولید می شوند .
یک دارو برای اینکه بتواند وارد بازار مصرف شود و توسط بیماران مورد استفاده قرار گیرد باید بتواند تاییدیه های لازم را کسب کند برای کسب این تاییدیه ها باید برخی از آزمایش ها را در فاز های مختلف قبول شود .
اصولا برخی از دارو ها باید آزمایش های 3 مرحله را انجام دهند و اگر بتوانند در تمامی این آزمایش ها موفق شود می توان متوجه شد که دارویی بی خطر است و می توان برای دیگران آن را تجویز نمد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه